Can Math

What is Can Math?


1.

The quick mental math you do to find out how much Mountain Dew costs per can when it is on sale.

It was five dollars for five twelve-packs. I did the quick can math and figured out it was about eight cents per can!

See math, can, dew, pepsi, mountain dew


36

Random Words:

1. a smile with great happiness, content, fulfillment &/or joy! I had an Obama smile this afternoon when I received a letter from the ..
1. When you are eating tacos and the experience causes you to convulse with sheer bliss. "Yo I ate at taco shack last night--three ta..
1. a variant of bullshit, used to call something ludicrous and at the same time confuse the fuck out of whoever you're talking to. pe..
Book Banner