What is Ohm`s Law?
1.
For an electrical conductor, by Ohm`s law:
If V = Voltage across its ends ,
R= resistance offered to current flow
and I = Current flowing through it , then
1. V is directly proportional to I.
2. The ratio V/I is constant and equal to R.
If I = 2 Amperes and V = 20 volts then
R = 20/2 = 10 ohms.
See
Random Words:
1.
A male who taps his foot in a public restroom stall as a signal that he is looking for gay erotic pleasures.
That senator from Idaho go..